Father
ff

 

Jesus
C

 

Asst Father
f
 
   Our Bishop
 
TNBC
Our Diocese
Our Bishop
Our Parish Priest
 
 

               Our Bishop Most Rev. Peter Remigius was born on May 20, 1939 at Mel Manaudy of Kanyakumari district. He was ordained as priest on April 18, 1966, consecrated as Bishop of Kumbakonam on January 3, 1990 and installed as Bishop of Kottar on August 24, 2007.
Bishop Peter Remigius had served the Diocese of Kumbakonam for 17 years. He had served also as Executive Director of Caritas India prior to becoming the Bishop of Kumbakonam. Presently among the many offices, he is serving as Chairman of Caritas India, one of the largest nongovernmental organizations of the country.

Date of Birth
20-05-1939
Date of Ordination
18-04-1966
Consecration
03-01-1990
Installation (Kottar Diocese)
24-08-2007

 

 

 

 

 

Parish Administration
Parish Council
Priests and Sisters
Religious Congregations
Inter religious harmony